Партньорство за учене и действие
Превенцията на сексуално насилие и сексуална експлоатация на деца е възможна
Автор: Партньорство за учене и действие

Същност на проектите „Дигитални деца“ и „Младите в дигиталния свят – критично мислене срещу дезинформацията“; стратегически подходи и последни данни; проучвания и анализи, както и дейности за противопоставяне на дезинформацията. Дискусия с въпроси и отговори. Това бяха темите, заложени в проведената на 28 януари 2025 г. среща на членовете на Партньорството за учене и действие. Стана дума още за проекта G-LENS, ръководен от Британски съвет и темата за дезинформацията и онлайн тормоз, и за работата и изследвания на Центъра за изследване на демокрацията. Информация и дейности, свързани с медийната грамотност на Fact Check и sCool media, а така също срещу дезинформацията – на Софийския, Варненския, Пловдивския и Пътуващия Фестивала на науката бяха представени и дискутирани.

Ползотворната работна среща на членовете на Партньорство за учене и действие е първа за тази година. Присъстваха и нови членове на групата, които единодушно определиха събитието като стойностно и полезно за обмен на опит. Програмата включваше презентации и анализи от различни гледни точки по ключови теми на професионалната група. Със съжаление и тревога констатирахме, че докладваните случаи със сигнали за злоупотреба в онлайн пространството непрекъснато се увеличават.

С нашата работа допринасяме за повишаване на информираността на младежи, учители и родители за потенциалните реални опасности, с които децата им могат да се срещнат и се срещат в интернет. Освен резюме на постигнатото до момента, направихме и кратък преглед на предстоящото. Колеги споделиха ценен опит и информация за извършени дейности по различни проекти, резултати от проучвания и анализи.
Консорциумът от организации, които изпълняваме дейностите на проекта „Дигитални деца“ – Асоциация „Родители“, Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП) и Национална мрежа за децата (НМД) – работи за функционирането на Националния център за безопасен интернет (www.safenet.bg), създаден през 2005 г. Центърът поддържа Горещата линия за докладване на вредно съдържание и онлайн престъпления срещу деца и управлява и Консултативната линия (Helpline) 124 123 за деца и родители, също чат към нея. Голяма част от обажданията са свързани с търсене на информация за превенция – родители питат как да предпазят децата си и как да развиват уменията им в дигиталното пространство. Друг вид консултации най-често са за докладване на вредно съдържание, онлайн тормоз, измами и заплахи, разбити и фалшиви профили и технически проблеми.

Финансирано от Европейския съюз, съфинансирано и в сътрудничество с Британския съвет. Изразените възгледи и мнения са на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HaDEA). Нито Европейският съюз, нито HaDEA, нито Британският съвет могат да носят отговорност за тях.