Photograph: Design Pics Inc/Rex Features
Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) е с обновен консорциум от организации, които ще изпълняват необходимите за да функционира пълноценно дейности по проект „Дигитални деца“. Асоциация Родители, която е от създателите на Центъра през 2005 г, е основен координатор, а реализирането на дейността на Центъра ще бъде подкрепяно от Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП) и Национална мрежа за децата (НМД).
Работата на НЦБИ в следващите 18 месеца ще продължи благодарение на привлечено финансиране от Европейския съюз. Центърът получава средства по Програма „Дигитална Европа“ на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HaDEA), за да може да поддържа работата на Горещата линия за незаконно съдържание и Консултативната линия за онлайн безопасност на деца 124 123, както и превенционната и обучителна дейност на Центъра.
През изминалата година (2023 г.) НЦБИ обработи рекордните над 46 000 сигнала, 95% от които за онлайн сексуална експлоатация на деца. На фона на тази статистика България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС която не осигурява национално финансиране за единствената по рода си структура за защита и подкрепа на българските деца в онлайн пространството, въпреки че на практика Центърът изпълнява държавна политика и ангажименти на България по няколко директиви на ЕС и Конвенции.
В този смисъл финансирането от ЕС буквално спасява работата на Центъра.
От години нашите държавни институции си прехвърлят отговорността без на намират трайно решение за неговата издръжка. Периодично се налага дейността му да се поддържа с дарения от граждани и подкрепа от българския бизнес.
Парите от програма “Дигитална Европа” покриват половината от нужното финансиране за всички дейности и Центърът отново ще бъде принуден да разчита на дарения, ако държавата не намери пари за нужното дофинансиране на онлайн защитата на децата.
НЦБИ (www.safenet.bg) поддържа Горещата линия за докладване на вредно съдържание и онлайн престъпления срещу деца. Приетите от деца и родители сигнали се обработват и насочват към дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП, на която Центърът е доверен партньор, както и към другите Центрове за безопасен интернет в ЕС.
НЦБИ управлява и Консултативната линия (Helpline) 124 123 за деца и родители, както и чат към нея. През миналата година в 60% от случаите помощ по телефон са потърсили родители, и то повече мъже (бащи). Една четвърт от обажданията са свързани с превенция – родители питат как да предпазят децата си и как да развиват уменията им в дигиталното пространство. Другите консултации най-често са за докладване на вредно съдържание, онлайн тормоз, измами и заплахи, разбити и фалшиви профили и технически проблеми.
Националният център реализира и обучителни дейности за деца, млади хора, родители и учители в страната. Обученията са адаптирани към възрастовата група на учениците и покриват теми като безопасно използване на интерент, как да разпознаем онлайн тормоза, какво да направим при злоупотреба, кои са най-рисковите ситуации и поведения в онлайн среда и др. В сайта на Центъра www.safenet.bg могат да бъдат намерени и много ресурси за деца и възрастни за дигитална грамотност, безопасно поведение в интернет, предпазване, реакция при проблем и др.
С финансирането по проект “Дигитални деца” НЦБИ не само ще продължи дейността на Национална телефонна линия 124 123 и на Горещата линия, но и ще засили и обучителните си дейности по дигитално-медийната грамотност в страната. Центърът ще провежда повече обучения за родители и учители. Насочените към деца образователни инициативи ще се осъществяват чрез обучени младежи, включително от уязвими групи. Всички дейности ще имат за цел да обхванат значителен брой деца в страната, особено такива с ограничен достъп до образование и информация за опасностите в дигиталното пространство. В рамките на проекта НЦБИ ще обучи учители, педагогически съветници, училищни психолози, социални работници, здравни медиатори и педиатри и други професионалисти, които работят с деца.
В предстоящите месеци организациите ще работят и по анализ на националната правна рамка и регулаторните пропуски, които затрудняват превенцията, разкриването и наказването на онлайн престъпления над деца. Ще бъдат изготвени препоръки за процедурни и законови изменения, в обсъждането на които ще бъдат ангажирани отговорните институции, в т.ч. Министерството на вътрешните работи, Министерството на образованието, Министерството на труда и социалната политика, Държавната агенция за закрила на детето и др. С тази част от дейностите по проекта ще се търсят конкретни действия на държавата в превенцията и адекватната реакция на онлайн престъпленията срещу деца у нас.
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HaDEA). Нито Европейският съюз, нито HaDEA могат да носят отговорност за тях.
#БАСП #Асоциация #Родители #ЕС #защита #защитазадеца #национален #център #безопасен #интернет #Националнамрежазадецата #подкрепа #сигнали #финансиране